Strejc, Astor a všetečné breberky

čtvrtek 31. březen 2011 23:45

Velmi dlouho jsem se neozval. Důvod je prostý - nechtělo sem mi. To je totiž taková řehole každého světoběžníka. Spoustu jsem toho viděl, spoustu jsem toho slyšel... Ale psát se mi o tom nechtělo.

Možná taky kvůli tomu, že všechno nakonec dopadlo trošičku jinak, než jsem si plánoval. Trochu jinak, trochu hůř. Ale vlastně v něčem taky trochu líp. Ale o tom všem až někdy v hospodě.
Teď bych vám rád povyprávěl o Strejcovi. Člověka, kterého skrývám za touto přezdívkou, pravděpodobně někteří znáte z mého vyprávění. Strejc má podivuhodně podobný osud jako já. Strejc jednoho dne seděl ve své přístavní chatrči na břehu Atlantiku, koukal se na obzor, který křižovaly obchodní lodě a žmoulal stéblo pískomilné trávy. V tu chvíli mu došlo, že tam za ten obzor se nikdy nepodíval. A pokud s tím něco neudělá, nepodívá se za něj nikdy. A protože Strejc zrovna neměl do čeho píchnout, vybílil ledničku, nahodil na záda batoh, dal klíč sousedovi, že se za čas vrátí a nechal se normálně naverbovat na jednu z lodí. Alespoň tak to vypráví, Strejc.
No a z pár dní na moři se brzy stal měsíc a ze Strejce se tímto stal tulák. Toulá se už přes pět let. Vypadá a smrdí jako bezdomovec, ale protože si štěstí neulejvá za tuhých večerů do flašky, je mu hej.
Ještě proč se mu říká Strejc - on se jmenuje Awnt či tak nějak, vyslovuje se to "aunt" a protože mu nechci říkat "Teta", je to prostě Strejc.
Strejc má věrnévo vořecha, který se k němu přilepil loňskou zimu. Teda možná to je nějaké plemeno, ale těžko ho určit (stejně jako u Strejce díky vousům a sežehlé tváři těžko určíte, jestli je mladej nebo starej). Takže když jdu někam se Strejcem, jdeme vždycky ve třech. Já, Strejc a vořech se stavovským jménem Astor.
Astor Strejcovi doposud dělal jenom samou radost a prej mu nosil štěstí - jednou se toulal někde po Unii na hranici mezi Francií a Německem (protože to sem ještě nezmínil, Strejc už dvakrát pluk (sic) přes Atlantik), sám neví kde, protože chodí tam, kam ho nohy nesou. Noc byla chladná, tak si ustlal v chatě, jejíž klíč našel pod falešným kamenem. A protože tam byla elektrika, čet' si noviny, luštil sudoku a svítil si na to lampičkou. Zrovna když přemejšlel o nejdelší Evropské řece na pět, dostal Astor hroznej záchvat - stál u dveří a štěkal jako pominutý, takže Strejcovi, který se bál, že by je prozradil, nezbylo nic jinýho než zhasnout lampu, zabalit noviny a vypadnout ven.
Byl zrovna v polovině cesty nahoru po srázu, když si všiml, že k chatce se plíží dva policajti. Zřejmě je zavolal soused, protože ve stavení asi dvě stě metrů odtamtud se svítilo. Astor je cejil a zavelel k odchodu. Takže Strejc nemusel zbytečně nic vysvětlovat.
Jak jsem řikal, Strejc byl přesvědčenej, že Astor nosí štěstí. Já jsem věděl, že Astor v kožichu nosí blechy a nejrůznější brebery, takže přestože psy mám rád, tendle hadr na podlahu jsem vytrvale odstrkával, jakmile se přišel lísat. Strejc to srdce neměl.
Jednou takhle sedíme a tlacháme, se Strejcem jsem už nějaký pátek, baví mě jen tak s ním procházet po severu, protože zatímco předemnou se dveře samy otevírají, před Strejcem a Astorem se zavírají. A ono to má něco do sebe, takhle samota uprostřed konzumní civilizace.
Strejc má zase rýpavou a mile pomlouvá moje vybavení. Goretexový boty, goretexovou bundu. On má hadry který buď někde vyhrabal, nebo mu je někdo daroval. Taky se mu nelíbí, že si na tuláka jenom hraju. Jo, hraju, protože nechci dopadnout jako Strejc, jehož chalupa na břehu oceánu možná už ani nestojí a jemu to je jedno. Strejc to vezme oklikou na to, jak je konzumní civilizace zchoulostivělá. Jak lehne, jamile je někdo poprská v tramvaji. Jak drkotají zuby u zapnutýho topení. Jak vyhazují prachy za zbytečný léky a očkování kvůli masáži farmaceutických firem, přestože většina z toho je zbytečná...
No, tohle už jsem si se Strejcem několikrát zažil, takže ho nechám vypovídat se. On to rozhodně nemyslí zle, prostě si tím jenom dokazuje, že jeho cesta je správná. Takový to obtahování sama sebe tužkou, však to znám taky, když pomlouvám "socky" s kamarády v hospodě. A Strejc má třeba v tomhle pravdu, když vezmu, kolik jsem vrazil do očkování na svou cestu, on by z toho ten půlrok klidně vyžil.
No, v něčem přecejenom navážu na svůj poslední zápis. Protože jsem zjistil, že Bůh asi musí být farmaceutik. Zhruba v tuhle chvíli, co mi Strejc vypráví o lobbingu a manipulacích sedí na mráčku a přemejšlí, jestli na něj seslat kurděje anebo mutismus. A nakonec rozhodne.
Astor v kožichu nosí blechy, nejrůznější brebery a taky klíšťata. Takový, který rád propůjčí taky Strejcovi.
A Strejc, kterej někdy v průběhu březnu klesá sám na jih pravděpodobně narazí na klíštěcí louku, kde se setkává ta největší smetánka, která si poměřuje nakaženost vlastní krve. A protože Astor není očkovanej proti borelioze a Strejc proti klíšťovému zánětu mozku, stávají se pravděpodobně prvními kanadskými oběťmi letošní sezóny, které s velkou parádou přijala místní nemocnice.
Takže jsem to promyslel. Jakmile jsem bez Strejce a Astora, zase jsem schopen něco vydělat. Něživím se odpadky a spím kde se dá, většinou však legálně a pod střechou. A protože Strejce je mi líto, přecejenom mu dám dárek, kterej ukáže, že svět přecejenom není jenom o názorový korupci. Zaplatím mu tři dávky očkování proti klíšťovce. Protože teď to sice milej Strejc dokázal zvládnout sám, ale za pár let na to zajde, ať si říká co si říká. A když se mu to nebude líbit, oočkuju ho sám, až bude spát :)
Takže tolik moje prozatím moje povídání.
P.S.: Já encefalitidu nemám, protože jsem očkování proti ní měl v dobrovolně povinném univerzitním očkovacím schématu. A klíšťata od Astora jsem už měl.
P.P.S.: Jo, ještě se tu zdržím. Chci na Labrador a taky víc na sever. A protože jsem si navykl cestovat pěšky, něco to zabere.
Jan Kavan

Jan Kavan

Jan Kavan

rád bych psal o hloupostech, které mi ovšem připadají důležité. některé mé názory nemusí vyhovovat všem, ale o to víc si jich cením

"student" pardubické univerzity, milující přítel, věčný nespokojenec

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora